Vzkaz pro naše fajn rodiče od Mgr. Jiřího Haldy

Milí rodiče,

ocitáte se v neobvyklé rodinné situaci, která se v životě neopakuje 🙂 Proto si dovoluji napsat pár doporučení, která by se Vám mohla hodit.

To první – jak s dětmi o epidemii mluvit? Především o ní mluvit 🙂 Nevyhýbejte se tématům, ať jsou jakákoliv. Děti je třeba zasvětit do všeho pravdivě, jen přiměřeně jejich věku. Proto si povídejte o tom, co jsou viry, jaká mají rizika, proč jsou nejohroženější skupinou staří a nemocní lidi. Využijte tuto situaci k tomu, abyste mluvili o mezigeneračních vztazích a uvědomili si, jak moc nám na sobě vzájemně záleží. Neděste je, ale ani jim nelžete z milosrdných úmyslů.

To druhé – učte se s dětmi krátce, ale intenzivně. Úkoly by měly mít symbolický obsah a měly by být z toho, co děti už umí. Nejlépe se nechte od dětí naučit to, co ony umí a vy už jste pravděpodobně zapomněli. Není to domácí příprava jak jste zvyklí – využijte toho, že mohou ony naučit něco Vás.

To třetí – nenechte děti trávit aktivní čas sledováním televize. Raději si něco zahrajte společně a dožeňte společně trávený čas, který běžným koloritem života utíká pod prsty – děti rostou velmi rychle a je dobré využít času, dokud ho s Vámi trávit chtějí. Super jsou společenské hry, zejména ve společnosti širší rodiny.

To čtvrté – choďte co nejvíce ven. Epidemie přišla v době, kdy se dělá krásně! Tak navrhuji, abyste si udělali každý den túru pár kilometrů do Vašeho krásného okolí. A nejlépe nechat děti vyhladovět (a každý si všechno potřebné nese sám) a na vrcholu kopce si opečte buřty. Nic není pro imunitu lepší, než přirozená únava a společně strávený čas venku.

To páté – nehádejte se a nepodporujte vyvolávání napětí. Domluvte se doma, že ten, kdo kazí náladu, musí svůj prohřešek nějak napravit – nic není těžšího v takové situaci (kdy se všichni prostě trochu bojí), než vyrovnávat se s dalším stresem vyvolaným například náladami. Proto si pojmenujte, co ten, kdo dělá dusno, musí udělat, aby to odčinil – uvařil něco dobrého, řekl vtip, něco zazpíval 🙂 Prožijte si svoje dětské vzpomínky s dětmi a uvidíte, že nakonec nám virus přinesl víc, než vzal.

Přeji Vám všem krásný den, veselou mysl a klid v duši.

S pozdravem
Mgr. Jiří Halda